ßy Coder Harun & Metin
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ßy Coder Harun & Metin

İsyankarLarın Mekanı

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» Üstekinin avatarına 10 üzerinden puan ver
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 12:24 am tarafından SouL_OF_RocK

» Geç bi selamlama oldu ama neyse :D
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 12:22 am tarafından SouL_OF_RocK

» Üstteki üyeyi yorumla
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 12:16 am tarafından SouL_OF_RocK

» Bu Nebiçim Test sorusu :S
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 12:11 am tarafından SouL_OF_RocK

» 100 KAZLAR Bilmece!
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeC.tesi Kas. 01, 2008 9:25 pm tarafından SouL_OF_RocK

» Neden bahsediyoruz
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeC.tesi Kas. 01, 2008 9:05 pm tarafından SouL_OF_RocK

» Resimli Karakter Tanımları..
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 9:31 pm tarafından ByHolyDewiL

» X kişiye gönderme
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 7:56 pm tarafından ceren

» haydi millet BOM oyunu oynuyoruz
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 7:55 pm tarafından ceren

» BEN KEJE BEN ADAMI :D
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 1:00 pm tarafından saritarla

» Forumdan 5 kişiye çiçek ver
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 12:22 pm tarafından saritarla

» Şu an neyi reddedemezSiniz?
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 12:19 pm tarafından saritarla

» Bu Soruya cvp Vrrmisiniz :S
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 29, 2008 12:16 pm tarafından saritarla

» Aşkı ne öldürür sizce?
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 6:46 pm tarafından ceren

» Ünlü Resim Bulma Oyunu
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 2:39 pm tarafından ByHolyDewiL

» Silkroad Oynuyan kişinin 1 günü
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:10 am tarafından ByHolyDewiL

» İhtiyacım Va'R' sana
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:09 am tarafından Admin

» foRumda en çok kimi meraq ediyorSunuz ?
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:06 am tarafından Admin

» ~~üStteki Kullanıcıyı Biryere Davet Edin Bakalım Kabul Edecek Mi ? ~~
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:04 am tarafından ByHolyDewiL

» Komikler Karakolu
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Ekim 28, 2008 11:03 am tarafından Admin

En iyi yollayıcılar
ByHolyDewiL
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_vote_lcapSizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_voting_barSizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_vote_rcap 
Admin
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_vote_lcapSizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_voting_barSizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? I_vote_rcap 
SenVeBenVeSen
II :..S.E.Ç.O..: II
yağmur
Root`adminiStRatoR
saritarla
KEJE
ceren
SouL_OF_RocK
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Geç bi selamlama oldu ama neyse :D
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Kas. 02, 2008 12:22 am tarafından SouL_OF_RocK
slm gençlik ben ozan keje'nin sınf arkadaşıyım.

yrdm için burdayım isteyen eklesin

o_z_a_n.crk@besiktasforum.net

haden eyw Smile

Yorum: 0
BEN KEJE BEN ADAMI :D
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePaz Ekim 05, 2008 6:18 pm tarafından KEJE
Merhaba arkadaşlar ben keje ben ii biri deilim mesela siz küçükken dısarı cıkarken ananız derdiki su cacukla oynama filan işte ben oyum inanmıosan keje_blade@hotmail.com

Yorum: 5
Selamun Aleykum
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePtsi Ekim 20, 2008 9:40 pm tarafından etliqli
slm ben furkan ankara etlikde oturuyom.yaş 15 herkeze iyi paylaşımlar. SAYGILARIMLA

Yorum: 2
seLam!! RockqirL qeLdi!!
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeC.tesi Ekim 04, 2008 2:54 pm tarafından RockqirL
sLm beN geldm adım büşra 15 yaşındayım rock müzik dinlemeyi seviyorum sarısın+mavi gözlüyüm eee hani bana sLm?? xD

selammmmmmm
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeSalı Eyl. 30, 2008 7:35 pm tarafından SaMeD_89
selam gencolar ben samed ankaradan katılıyorum yarısmacı arkadaslara basarılar dılıyorum:D

Yorum: 3
Selam Arkadaşlar
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeC.tesi Ekim 04, 2008 5:05 pm tarafından HilaryKrc
Selam ben Deniz Seçkin tavsiye etti geldim Smile
14 yaşındym İstanbul'da oturuorm
İyi forumalr hepinize

bende geLdümmm
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeC.tesi Ekim 04, 2008 3:21 pm tarafından ...meltem...
ben meLtem.. hilary , avril ve ashley dinlerim genelde Smile
14 puçuk yaşındaım Razz

şimdiden hoşgeldim..inş kalıcı olurum Razz

Yorum: 4
s.a isyankar forum
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimeÇarş. Ekim 01, 2008 11:25 pm tarafından djthehack
her zamanki gibi yine forumlardayz anlasılan bu forumda cok sey paylascaz nede olsa harun bu isin içinde adım yasin (djthehack) ankara

Yorum: 3
S.A ben geldım
Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePtsi Eyl. 22, 2008 9:58 pm tarafından II :..S.E.Ç.O..: II
s.a adım seçkin 17 yasındayım ankarada yım fb lıyım Wink

Yorum: 12
Nisan 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
TakvimTakvim
Anket
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Sosyal yer imi
Sosyal yer imi reddit      

Sosyal bookmarking sitesinde İSYANKAR DELİKANLI adresi saklayın ve paylaşın

Sosyal bookmarking sitesinde ßy Coder Harun & Metin adresi saklayın ve paylaşın

Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır?

YazarMesaj

Erkek
Lakap : YalnıZ - PrenS

Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Empty
MesajKonu: Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır?   Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır? Icon_minitimePerş. Ekim 02, 2008 8:17 pm

Allah kelimesi ile tanrı kelimesi arasında ne fark vardır :

bizim eski atalarımız müslüman olmadan önce yaratıcı bir zata inanıyorlardı.belki kendilerine göre değişik tanrılarıda vardı.ama onlar daha çok kendi lehçeleri ile ''tengri'' dedikleri zaman zat-ı uluhiyeti kasdediyorlardı.bu kelime sonra biraz daha incelik kazandı tanrı şeklini aldıki aslında mabud demektir ve arapcadaki 'ilah'ın fransızcadaki 'diyo'nun farscadaki 'huda'nın karşılığı olan bir kelimedir.

Ama hiç bir zaman Cenab-ı Hakkın bütün Esma-i Hüsnasını cami,ism-i zat olan Allah kelimesinin karşılığı değildir.

Allah dendiği an,bütün kainatta tecelli eden isimleriylebir zat-ı ecell-i A-la akla gelir Allah kelimesiyle anlaşılan budur.yani o Mabudu mutlak,Halıkı mutlak,Maksud-u mutlak,Rezzak-ı mutlak,Bari-i mutlak,Cemil-i mutlak'tır.

İlhesma-i Hüsnayı cami Allah kelimesinde böyle umumi bir mana anlaşılır,ve bu itibarladaAllah'ın(c.c)ism-i hass dır Allah dendiği anbu ma-budu mutlak anlaşılır,ve vacib-ül vücud akla gelir.ama tanrı dendiği zamanyunanlıların aklına zeus,mısırlının apis boğası,ve hintlinin aklınada kendi inakleri gelir.tanrı kelimesiyle yerli yersiz ma-bud kelimesinin akla gelmesine karşılık,Lafz-i celale olan Allah kelimesi vacib-ül vucut un ism-i hassı olarak sadece o Esma i Hüsna sahibi Za tı Zülcelali akla getirir .onun için bir insan tanrı demekle Allah yerinde kullanırsa maksatını anlatamaz ve hata etmiş olur.

tanrı ilah kelimesi yerinde,huda,diyo ve god yerinde kullanılabilir.fakat Allah yerinde değil....
Allah cenab-ı Hakk ın Zatının has ismidir.Onun için LÂ İLAHE İLLALLAH diyoruz.fakat la Allaha illallah demiyoruz.Evvela ilahlar tanrılar ne varsa hepsi nefyediliyor,sonrada isbatta mabudu mutlak getiriliyor ve sadece ALLAH vardır deniliyor.

Mevlid yazarı Süleyman çelebi,bu hususu çok güzel tefrik ederek ''Birdir ALLAH ondan artık tanrı yok'' deyip,her iki kelimenin yerinide tayin ve tesbit etmiştir.

Buna bina en bir insanın ağzından tanrı kelimesi çıktığında hemen reaksiyon göstermemeli o adamın maksadına bakmalı ALLAH yerine o manayı kullanmışsa tatlıca ikaz etmeli aksine tevehhür gösterilmemeli.hele günümüzde asla.

Sizce Tanrı Nedir?Allah Nedir?Yoksa İkiside Aynı Anlamda mıdır?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hadis Nedir?